Krásný trek který je vhodný i pro děti. Projdeme se nádhernou přírodou, můžeme navštívit i pár horských chat a budeme dvakrát spát venku. Máme se na co těšit.

Naše cesta začíná u nádraží v Mostech u Jablunkova. Vyrážíme po červené, cesta nás vede po asfaltu a začíná stoupat. S koncem Mostů začíná cesta stoupat prudčeji, ale je to vlastně jediné větší stoupání pro dnešní den. Odměnou jsou nám výhledy z vykácených svahů směrem na Mosty u Jablunkova. Při průchodu usedlostí Podlesí mineme po pravé straně studánku.

Asi po hodině a půl dorazíme k chatě Skalka. Chata Skalka byla vybudována nad Jablunkovským průsmykem ve výšce 910 m n. m., nad obcí Mosty u Jablunkova v roce 1928. Chatu na Skalce (jako konkurenci v roce 1924 otevřené české chatě KČST pod Velkým Polomem) postavil neměcký turistický spolek Beskideverein, založený v roce 1893 ve Frýdku. Turisty na Skalku lákala krásná poloha s výhledy, dobré sněhové podmínky a dobrá dostupnost, zejména od železniční trati Jablunkov-Čadca. Můžeme se zde osvěžit, ale vyrážíme brzy dále. Skoro po “rovince” dojdeme zhruba po půl hodince k další chatě.

Kamenná chata byla slavnostně otevřena Klubem československých turistů z Orlové v srpnu 1924. Dřevěná na kamenném základě ve valašském stylu s věžičkou a zvonem, podle architektů Koláře a Rubého z Ostravy.  Sloužila všem turistům (35 lůžek) ke spokojenosti. Zájem byl obrovský a tak Orlovští v roce 1929 přistavěli těsně vedle své útulny zděnou, dvoupatrovou depandanci s názvem Kamenná chata. V roce 1938 se vlastníkem stal PTT Katowice. Pronajímatelem byl Ryszard Gasz z chaty Przyslup pod Baraní horou. Traduje se, že obě chaty provozoval s pomocí motocyklu BSA. 2.4.1960 útulna vyhořela a na jejím místě postavili hotel Teřev. I tento dřevěný hotel chátral a 29.6.2009 byl střžen. Dnes turistům slouží pouze Kamenná chata a nově vybudovaná vyhlídková věž. 

Kamenná chata je pro dnešek poslední která nám stojí v cestě, proto se zde dosyta napojíme 🙂 Dále pokračujeme po rovině a pak mírným stoupáním až na vrchol Velkého Polomu (1067 m. n. m.).

Krásný vrchol, ale my nyní už pomalu klesáme na Muřinkový vrch kde budeme dnes spát.

Vrchol se nachází nad obcí Horní Lomná, je součástí hraničního hřebene (hranice mezi CHKO Beskydy a CHKO Kysuce) v nadmořské výšce 940 metrů nad mořem. Vrchol se nachází v Evropském rozvodí Odra – Dunaj. Pod vrcholem je kaplička, která byla postavena roku 1910. Je zde křižovatka značených turistických cest. Kousek pod vrcholem je kaple a rozcestí značených turistických tras. Žlutá značka zde klesá až do vesnice Horní Lomná. Červená pak pokračuje až do Mostů u Jablůnkova. Více informaci o sedle pod Muřinkovým vrchem zde.

 

Po ranním probuzení a snídani vycházíme na dnešní trasu která bude mít pouhých 12 Km. Celou cestu půjdeme po stání hranici se Slovenskem (nebo v jejím těsném okolí). Krásnou procházkou mineme několik beskydských tisícovek a někdy po poledni dorazíme do našeho cíle jimž je Bílý kříž.

Horské středisko Bílý Kříž leží v samém srdci Moravskoslezských Beskyd na hranicích se Slovenskem. 
Jméno osada dostala podle bíle natřeného dřevěného kříže. Důvod, proč zde byl kříž usazen není přesně znám. Podle jedné z pověstí se jedná o hrob několika strážců hranic, portášů, kteří zde padli za oběť moru. 
Zdejší zvlněná krajina nabízí ideální podmínky k turistice, především hřebenovým túrám např. na Visalaje, Gruň, Lysou horu, Podolanky, Smrk). Cestou na Gruň narazíte na Experimentální ekologické pracoviště a dřevěnou kapli na Gruni. Vědecké pracoviště je možné po předchozí domluvě navštívit a vyslechnout si odborný výklad. Bílý Kříž nabízí i výborné podmínky pro cykloturistiku a v zimě pro běžkaře. Jsou tady upravované trasy na Gruň a Konečnou. 
V osadě Bílý Kříž najdete i jednu z posledních zastávek naučné stezky Gruň – Bílý Kříž. Stezka začíná v údolí řeky Ostravice, u vodní nádrže Šance, odkud stoupá přes přírodní rezervaci Draplavý, přírodní památku Podgruň, osady Gruň, Bílý Kříž a končí u Trojmezného kamene, na česko-slovenské hranici. Naučná stezka je 10,5 km dlouhá a naleznete na ní 14 zastávek s informačními panely.

zdroj: https://bily-kriz.ceskehory.cz/

Mapa první den
Mapa druhý den