Úvodní fotografie převzata: krusnohorsky.cz
Putování Krušnými horami
4.9. – 12.9. 2021
První den přijedeme do Sokolova a ubytujeme se. Druhý den ráno popojedem vlakem do obce Rotava a tam začneme naše putování.
- Etapa 26 Km
Rotava zastávka – Rotava obec – Rotavské varhany – Komáří vrch – Fischerova studánka (voda) – Rájecké údolí – Rolavská vrchoviště –
Bývalý důl Rolava (Sauersack) voda v okolí jen z potoků
Rotavské Varhany
Rotavské varhany, někdejší stěna kamenolomu, která skutečně připomíná hudební nástroj je zároveň chráněná přírodní památkou a symbolem města Rotava.
Varhany jsou součástí třetihorního vulkanického pásma, které protíná severozápadní Čechy od severního Bavorska do Polska. Ačkoliv v této zóně najdeme desítky příkladů sloupcovité odlučnosti čediče, zvláště v oblasti Doupovských hor a Českého středohoří, jenom málokterý je tak krásný a zasazený do malebné přírody jako právě Rotavské varhany.
převzato – kudyznudy.cz
Rájecké údolí
Jedná se o hluboké údolí, kterým protéká Rájecký potok. Podél zelené turistické trasy od rozcestí Rájecké údolí se v zalesněných stráních vypíná malé skalní město. Ve svahu před odbočkou k bývalé myslivně se nacházejí dva balvany s vytesanými podobiznami Beethovena a Schillera. Najdete zde také množství památných stromů.
převzato – rozhals.cz
Rolavská vrchoviště
Rolavská vrchoviště získala mimořádnou ochranu hlavně díky velmi zachovalému komplexu horských rašelinišť a podmáčených smrčin s typickou flórou a faunou. V oblasti jsou místa s řadou jezírek s charakteristickou krajinou, porosty borovice bažinné nebo podmáčené a rašelinné horské smrčiny.
převzato – kudyznudy.cz
Bývalý cínový důl Rolava a zajatecký tábor Sauersack
V širším okolí tohoto místa se od 14. století rýžovala cínová ruda. Hornická aktivita v okolí Rolavy a Jelení vrcholila v 16. století. Za 2. světové války byla u Jelení vyhloubena šachta do hloubky 175 m a vyraženo v pěti patrech 14 kilometrů chodeb. Zdejší areál se stal centrem úpravy cínové rudy vytěžené v dole, který se nacházel 1,3 km východně odtud při silnici do Jelení. Úpravnu doprovázely administrativní a obytné budovy, těžní jáma, kompresorovna, trafostanice, úpravna vody, sklady, dílny, garáže, konírna, umývárny. Vše znatelné v okolních základech. A válečný zajatecký tábor na druhé straně silnice.
převzato – krusnohorci.cz
- Etapa 30 Km
Důl Sauersack – Nové Hamry – Rozhledna Pajndl – Horní Blatná – Vlčí jámy – Blatenský vrch – Bývalé důlní dílo Svatý Duch – Bývalý důl Zuzana –
Kantorstein – spaní na Rýžovně v penzionu Kantorstein
Rozhledna Pajndl
Koncem 19. století se stal Tisovský vrch (Peindlberg, 976,6 m n. m.), vypínající se severně nad vsí Tisová (Eibenberg), v souvislosti s rozvojem turistiky a zimních sportů oblíbeným výletním a vyhlídkovým místem četných návštěvníků a vyznavačů lyžování a sáňkování. Na postranním vrcholu (955 m n. m.) na hřebeni Tisovského vrchu, ležícím asi 450 metrů jihovýchodně od vrcholu, se vypínal mohutný, asi deset metrů vysoký žulový skalní výchoz, který poskytoval nádherný, stromy však poněkud omezený výhled. Členové Nejdeckého krušnohorského spolku (Neudeker Erzgebirgsverein) se proto rozhodli vystavět zde kamennou rozhlednu. Záměr spolku byl podpořen velkými úspěchy vyhlídkových věží na Klínovci (1884) a na Plešivci (1895).
Fotka a text převzat z: pamatkyaprirodakarlovarska.cz
Vlčí jámy
Vlčí jáma je skalnatá rokle o hloubce až 25 m, šířce 40 m a délce 200 m. Její dno je plné zřícených balvanů a ve stěnách rokle ční tmavé otvory slují. Jáma není dílem přírody, vznikla při těžbě cínu. V poddolované oblasti se propadly stropy štol dolu Wolfgang a vznikla obrovská propadlina, kterou lidé později nazvali Vlčí jámou. Vstup do rokle je zakázaný, z bočních stěn se uvolňují kameny. Ale u spodní části je pěkný vhled a pokud si dáte pozor, i z horní části můžete obdivovat mohutnost propadliny.
Foto a text převzat z: krusnohorci.cz
- Etapa 23 Km
Kantorstein – Ústí štoly Kryštof – Důl Mauritius (prohlídka) – Mrtvý rybník – Jáchymov – Hadí hora – Boží Dar
- Etapa 23 Km
Boží Dar – Klínovec – Meluzína – Vápenka v Háji u Loučné pod Klínovcem – Kovářská
spaní v penzionu – je tam ale jen jeden chalupa Alda
- Etapa 23 Km
Kovářská – Měděnec – Jelení Hora –